O autorze
Poseł na Sejm RP VII kadencji z wykształcenia prawnik. Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Moim priorytetem jest polityka prorodzinna, wyrównywanie szans rozwoju uboższych regionów kraju, wprowadzanie rozwiązań wspierających małą i średnią przedsiębiorczość, praca na rzecz równouprawnienia kobiet oraz ekologia.

Ulica stała się agorą

Prezydent zaskoczył dziś pozytywnie - niespodziewanie ogłosił weto dwóch z trzech ustaw likwidujących wolne sądy w Polsce. Przekonaliśmy go my – obywatele. Pokazaliśmy, że wbrew intencjom PiS potrafimy zjednoczyć się i tworzyć wspólnotę. Teraz od nas zależy, czy to dopiero początek naprawdę dobrych zmian.

Przyznam, że nie spodziewałam się takiego rozstrzygnięcia. Co prawda prezydent zastosował swoją regułę „trzech piątych” wetując dwie z trzech ustaw, niemniej i tak wykazał się odpowiedzialnością i umiejętnością słuchania ludzi. Jego partyjni koledzy lekceważyli i wyśmiewali stanowisko tysięcy Polaków. Nie chcieli rozmawiać z obywatelami, ulica musiała więc stać się agorą.

Gra toczyła się – i jednak dalej toczy – o wysoką stawkę. Sąd Najwyższy stoi na straży wolnych i uczciwie rozstrzyganych wyborów, samorządowych i parlamentarnych. Po aneksji SN politycy PiS zyskaliby nieograniczoną możliwość fałszowania wyników. Władzy raz zdobytej nie oddaliby nigdy, a już na pewno nie w pokojowych warunkach. Nawet kosztem wyjścia Polski z UE, nawet kosztem standardów powrotu do standardów PRL z zamykaniem niepokornych w więzieniach. Prezydent ochronił Polaków przed dyktaturą, a swoją partię przed zbiorowym Trybunałem Stanu.

 „Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach” – pisał noblista Czesław Miłosz. Miejmy więc nadzieję, że  wydarzenia dopiero uruchomiły lawinę zmian. Tym razem prawdziwych dobrych zmian, które doprowadzą do przeformułowania sceny politycznej i odejścia – co najmniej na drugi plan – głównych autorów skoku na praworządność w Polsce.


Prezydent do września przygotuje własne projekty ustaw o wymiarze sprawiedliwości. Kiedy Sejm zacznie nam nimi pracować, parlamentarzyści PiS nie muszą być już tak jednomyślni jak tydzień temu. Ci, którzy liczący się z suwerenem i myślą o przyszłości Polski, już będą mieli odwagę pójść drogą rozpoczętą przez posła Rzepeckiego i wytyczoną przez prezydenta. Poprze ich wielu prawicowych publicystów, poprze większość wyborców. A wtedy najwięksi podpalacze Polski – Kaczyński, Ziobro, Macierewicz itd. - stracą zaplecze i zejdą na margines partii. PiS zyska szansę powrotu do korzeni z 2001 roku, gdy było konserwatywną, silnie propaństwową, ale otwartą i demokratyczną partią.

Czy tak się stanie? Wierzę, że wszystko wciąż w rękach obywateli. Tylko od nas zależy, czy uda nam się zatrzymać niszczącą machinę wprowadzaną w ruch przez Jarosława Kaczyńskiego i jego współpracowników.  Oni boją się tylko Polaków, obywatelskich protestów. Dlatego dziś nie traćmy czujności. Nie pozwólmy zapomnieć o swoich postulatach, przypominajmy o naszych wspólnych celach. Dobre zmiany zależą od nas.
Trwa ładowanie komentarzy...