O autorze
Poseł na Sejm RP VII kadencji z wykształcenia prawnik. Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Moim priorytetem jest polityka prorodzinna, wyrównywanie szans rozwoju uboższych regionów kraju, wprowadzanie rozwiązań wspierających małą i średnią przedsiębiorczość, praca na rzecz równouprawnienia kobiet oraz ekologia.

Oddzielmy politykę od gospodarki. Mały ruch graniczny z Rosją szansą dla polskich firm

Ponad pół miliarda złotych stracili polscy przedsiębiorcy przez 15 miesięcy na zawieszeniu małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim. Rosyjskie embargo kosztowało naszych rolników już ponad 3 mld euro! Czy to nie wystarczające argumenty za poprawą relacji ekonomicznych z Rosją? Rząd PiS pozostaje jednak nieugięty. Dziś (12.10) po raz kolejny potwierdził to w Sejmie Jarosław Skiba, wiceszef MSWiA.

Robert Lewandowski już wybrał, jedzie do Rosji z polską drużyną. Decyzję poparli prezydent Duda, premier Szydło czy minister Waszczykowski. Czy nie powinni więc opowiedzieć się także za wyborem zwykłych Polaków, którzy chcą jeździć do Rosji nie tylko w czasie mistrzostw i zarabiać na kontaktach z mieszkańcami Obwodu Kaliningradzkiego?

Dziś (12.10) w Sejmie zapytałam, jakie względy zadecydowały o ciągłym zawieszeniu MRG i czy jest szansa na wznowienie ruchu bezwizowego z Rosją. Tłumaczyłam, że przez cztery lata MRG miasta i powiaty ze strukturalnym bezrobociem przeżywały impuls rozwojowy. Stopa bezrobocia w powiecie węgorzewskim spadła o 4, 5 proc, w bartoszyckim - o 5 proc
W lipcu 2016 r. PiS zamknął MRG i szybko skończyła się dobra passa. Już pierwszego miesiąca do Polski wjechało dziewięciokrotnie mniej Rosjan niż rok wcześniej - w lipcu 2015 r. ponad 145 tys., w lipcu 2016 r. - niewiele ponad 16 tys. Przedsiębiorcy z terenów przygranicznych policzyli, że obroty spadły im o 80 proc.

PiS pozostaje jednak nieugięty, tłumacząc się względami bezpieczeństwa. Dziś po raz kolejny argumentował w ten sposób Jarosław Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Mówił o zagrożeniach związanych z manewrami Zapad czy cyberprzestępczością. Tezy nie potwierdzają jednak żadne jawne dane. MRG nie zwiększyło przestępczości w Polsce, a jego zawieszenie nie poprawiło poczucia bezpieczeństwa Polaków. Nawet prawicowi publicyści z Warmii i Mazur opowiadają się za wznowieniem MRG.


Nie trzeba popierać Putina, żeby dążyć do dobrych relacji handlowych z Rosją. Należy myśleć pragmatycznie - jeśli gdzieś chcą kupować nasze produkty, należy je sprzedawać, jeśli gdzieś chcą korzystać z usług polskich firm, powinniśmy to umożliwiać. Na sankcjach ekonomicznych ze strony Rosji polscy rolnicy stracili 3 mld euro, a rząd nie robi nic, by zminimalizować szkody.
Najwyższy czas zacząć działać pragmatycznie, oddzielmy więc politykę od gospodarki. Zbliżające się mistrzostwa w piłce nożnej są szansą, którą powinniśmy wykorzystać.
Trwa ładowanie komentarzy...