O autorze
Poseł na Sejm RP VII kadencji z wykształcenia prawnik. Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Moim priorytetem jest polityka prorodzinna, wyrównywanie szans rozwoju uboższych regionów kraju, wprowadzanie rozwiązań wspierających małą i średnią przedsiębiorczość, praca na rzecz równouprawnienia kobiet oraz ekologia.

Niezwykle ważny jubileusz. W niedzielę 28 stycznia mija 445 rocznica Konfederacji Warszawskiej

Kiedy w Europie płonęły stosy i panowały wojny religijne, w Polsce podpisano pierwszy na świecie dokument zapewniający tolerancję i równość obywateli niezależnie od wyznania czy narodowości. Konfederacja Warszawska wyprzedziła powszechne prawodawstwo o kilka wieków, w 2003 r. została wpisana przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Dziś niestety odeszliśmy od dobrych wzorców dawnej Rzeczpospolitej. W Polsce XXI wieku w siłę rosną skrajnie nacjonalistyczne organizacje, dzielące Polaków na mniej i bardziej prawdziwych. Np. na lepszych katolików i gorszych ewangelików, czego dowodem słynna dyskusja sejmowa 16 grudnia ubiegłego roku, kiedy większość sejmowa nie zgodziła się na symboliczne upamiętnienie 500 - lecia Reformacji w Polsce.

Jednak nie zawsze tak było. W niedzielę 28 stycznia mija 445 rocznica Konfederacji Warszawskiej - pierwszego w historii dokumentu zapewniający wolność religijną i równość wszystkich obywateli państwa, co dopiero kilka wieków później zaczęto nazywać prawami człowieka. Dziedzictwo konfederacji nie zniknęło wraz z upadkiem I Rzeczpospolitej, ale było inspiracją dla demokratycznej konstytucji z 21 marca 1921 r. oraz konstytucji z 1997 r.

Warto, by tak ważna rocznica pomogła uświadomić nam wszystkim, że najlepszy okres w dziejach ojczyzny był również czasem tolerancji religijnej, a stereotyp Polaka - katolika nie ma wiele wspólnego z prawdą historyczną. Dlatego klub parlamentarny PSL przygotował uchwałę o uhonorowaniu 545 rocznicy tego wydarzenia. Pozostaje mieć nadzieję, że inicjatywę poprą posłowie innych opcji.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...